Jest wiele powodów, dla których warto podjąć psychoterapię. Najczęstsze z nich dotyczą występowania niepokojących i niepożądanych objawów w naszym zachowaniu oraz przeżywaniu. Mówiąc wprost - te objawy utrudniają nam życie.
Do psychoterapeuty warto się zgłosić kiedy przeżywane przez nas emocje są trudne do zniesienia a my mamy poczucie nie radzenia sobie z nimi. Innym ważnym powodem podjęcia psychoterapii są trudności w realizowaniu własnych pragnień, dążeń i celów. Częstym powodem jest również poczucie, że różne historie, sytuacje, powtarzają się nam, choć wcale tego nie chcemy.
Kiedy umawiasz się na wizytę oznacza to, że zrobiłeś najtrudniejszy, pierwszy krok. Czego możesz się spodziewać? Terapeuta zazwyczaj poprosi Cię o przedstawienie problemu, z jakim się zmagasz. Zapyta o to, co chciałbyś zmienić, osiągnąć, będzie się starał określić również własne możliwości w tym zakresie. Pierwsza konsultacja ma charakter diagnostyczny i trwa 50 min. W przypadku spotkania z parą, małżeństwem, rodziną, nieco dłużej – 90 min.
Decydując się na dalszą współpracę możesz liczyć na systematyczne spotkania, których celem będzie wspólne poszukiwanie najlepszych rozwiązań dla Twoich problemów.
Pamiętaj o kilku sprawach:
- Nas, terapeutów obowiązuje tajemnica zawodowa – to, co jest tematem spotkania ma charakter poufny;
- Nie towarzyszymy Ci po to, aby oceniać Ciebie i Twoje wybory;
- Pomogamy Ci szukać rozwiązań problemów, analizujemy je wraz z Tobą, zastanawiajac się nad przyczynami oraz efektami podejmowanych przez Ciebie zachowań;
- Decydujac się na współpracę ustalimy warunki kontraktu terapeutycznego, który określa częstotliwość spotkań, zasady odwoływania wizyt, proponowane formy pomocy oraz rezultaty, jakie spotkania miałyby przynieść.